Odavno se pitam šta je pita (Pie) a šta je tart. Zbunjena sam jer je meni to jedno pa isto, a razlike su minimalne.
Onda sam se dala u guglanje i sad posve jasno shvatam razlike 🙂
Pita je prhko masno tijesto uglavnom sa voćnim punjenjem, a tart je prhko masno tijesto uglavnom sa voćnim punjenjem. Jasno kao dan.
I uopšte mi nije jasno kako sam ih mogla prije brkati 🙂
No šalu na stranu, pita i tart vam dodju isti a opet različiti. Osnovna sličnost je u tome što su neodoljivi, prekrasni i časkom nestanu sa stola, a razlike su otprilike sljedeće:
- U Evropi će vam poslužiti tart, u Americi pitu
- Tart je visok 2-3 cm, a pita može biti viša, na primjer 10 cm
- Tart se sastoji od podloge i fila (najčešće voćnog), dok pita često ima i poklopac (od tijesta ili šama)
- Pita se služi iz pleha u kojem je pečena, dok se tart peče u kalupu kome se uklanjaju bočne strane i služi se na poslužaoniku, ili nosaču za torte
- I za kraj part može biti slan ili sladak, dok je pita slana ili slatka 🙂
E sad kad smo sve lijepo razjasnili idemo uživati u jednoj posebnoj piti , koju smo krstili kao tart sa divljim kupinama.
Kora:
- 125 g putera (944 kcal)
- 80 g šećera (320 kcal)
- 250 g brašna (850 kcal)
- 1 jaje (80 kcal)
- Prstohvat soli
- ¼ kašičice praška za pecivo
Fil:
- 400 ml kisele pavlake (20%mm – 828 kcal)
- 2 jaja (160 kcal)
- 3 kašike šećera (45g – 180 kcal)
- 1 vanil šećer (40 kcal)
Voće:
- 400 g divljih kupina (120 kcal)
Ukupno: 2922 kcal
Tart sa divljim kupinama , naravno možete napraviti i sa domaćim kupinama, malinama, ali i nekim drugim voćem koje se u datom momentu nađe pri ruci. Divlje kupine su mi rijetko dostupne, pa pošto su se momci (moj muž i zet) prilično namučili da ih uberu, red je bio i da se ja potrudim i da ih obradujem nečim posebnim.
Dok se rerna grijala do200C prosijala sam brašno i prašak za pecivo, pa dodala šećer i malo soli. Narendala hladan puter pa ga kratko i brzo utrljala u brašno. Mrvičastoj masi zatim sam dodala jaje i par kašika hladne vode i sve lijepo umjesila. Ako se tijesto ne mijesi previše, neće se ni ugrijati ni topiti, pa se odmah može razvaljati i formirati krug par centimetara širi od kalupa. Prebacila sam onda tijesto u kalup , formirala bočne strane i ostavila kalup i tijesto u zamrzivač.
Tad je slijedilo čišćenje kupina, pranje pod mlazom vode i cijeđenje na ubrusu. Kupine su brane u šumi daleko od ljudi i puteva, pa im zapravo mnogo čišćenja i nije bilo potrebno.
Onda sam umutila jaja i šećer, dodala pavlaku i vanil šećer, pa sve lijepo promiješala i presula u rashlađeni tart. Po kremu sam posula kupine, i tart sa divljim kupinama bio je spreman za pečenje, taman kad je i rerna bila zagrijana.
Sve se peklo 25-30 minuta na 180C, dok se tijesto nije lijepo zarumenilo. Nakon toga, dok se tart hladio, i čekao na rezanje i isprobavanje, mi smo se sladili ostatkom kupina, slušali priče iz avanture njihovog branja i zagrijavali za novu kulinarsku avanturu…
Preporučujemo:
Tart sa breskvama i kupinama |
Tart sa nektarinama |
Fructification |
Zimski voćni tart |
E, sad si nam rešila nedoumice. 🙂
I mene to uvek buni, ali zaključila sam da nije ni važno. I jedno i drugo je super ukusno. 🙂 Ovaj tvoj tart je odličan!
🙂
ne znam uopšte čemu sve te zbunjoze, kad i jedi i drugi nestanu sa stola za čas 😉