Eto tako, stigla je i jesen. Odavno se ona gura i potiskuje ljeto. Polako nestaje vedrine i razuzdane topline ljeta. Jesen ih potiskuje u drugi plan.
Preuzela je ona ulogu slikara virtuoza, podarila nam zanosne plodove, rumene i jedre, a vatrom rasplamsala i obojila bašte i parkove. I sva priroda kao da se ponovo probudi i ponovo procvjeta.
“Jesen je drugo proljeće,
gdje je svaki list u stvari cvijet.”
(Alber Kami)
Želeći da sačuvamo tu ljepotu kojom nas je jesen začarala, brižno je pakujemo u tegle i staklenke, čuvajući ljubomorno parčiće topline, savršenih aroma i boja. Znamo da kad zima stigne , i donese sivilo i tmurne kiše, kad dani okraćaju a noći postanu duge i hladne, trebaće nam ta mala sunca koja smo sačuvali. Trebaće nam da nam vrate toplinu, oboje sivi dan i donesu radost i nadu u iščekivanju proljeća i ponovnog buđenja …
- 10 kg somborki (2200 kcal)
- 2 l vode
- 0,5 l alkoholnog sirćeta (9%) (60 kcal)
- 150 g šećera (600 kcal)
- 100 g soli
- Kesica bibera u zrnu
- 2-3 glavice bijelog luka
- Veza celera
Ukupno: 2860 kcal
Mogu se na isti ovaj način bariti i roge, crvene i krupne, i babure žute a debele, ali somborke te male špice prgavice, najmilije su nam. Sitne, pomalo i stidno rumene, a opet tako opasne i žestoke, ma prave su đavolice.
Za kvalitetnu zimnicu bitne su sljedeće stavke:
- Svježe i zdravo povrće
- Čisto i sterilisano posuđe
- Dovoljna soli
- Skladištenje zimnice na hladnom i polumračnom mjestu.
Ne štedite praveći kompromis između svježine i kvaliteta povrća (u ovom slučaju paprika, somborki) i cijene. Kupujte povrće u sredini njegove sezone, kad su plodovi najkrupniji, najzdraviji i najukusniji, odstranite prilikom pripreme sve sumnjive dijelove, udarene, nagnječene ili trule.
Povrće mora biti dobro oprano i čisto jednako kao i posuđe i tegle koje koristite. Ostaci bilo kakvih nečistoća, nedovoljna količina soli i prevelika temperatura najčešći su razlozi zbog kojih zimnica prokisne, zamuti se ili strune…
Za barene somborke, paprike treba oprati, prepoloviti i očistiti od sjemenki. S obzirom na njihovu opasnu ljutinu najbolje je pripremati ih u rukavicama, pa čak ni tad niste sigurni hoće li vam prsti nakon svega gorjeti.
Tegle pažljivo oprati i isprati od deterdženta i staviti u rernu na 50-100C da se griju i sterilišu.
U velikoj šerpi izmješati vodu i sirće, dodati so i šećer,i biber u zrnu, pa staviti da provri.
Kad počne da vri pripremljena mješavina (otorite prozor jer užasno štipaju i guše njena isparavanja) stavite šaku dvije paprika, toliko da pokriju u jednom sloju tečnost. Kad ponovo provri (1-2 min najviše) izvadite i ocijedite paprike i ostavite ih poklopljene u većem sudu. I tako redom dok sve paprike ne potrošite.
Ostavite paprike poklopljene malo da se prohlade, tek toliko da ih možete držati u ruci. Dok se paprike hlade sitno nasjeckajte bijeli luk i list celera. Onda redom punite tegle slažući polutke paprika okrenute korom ka otvoru tegle. U dva-tri sloja pospite paprike bijelim lukom i celerom.
Količinu luka i celera prilagodite svom ukusu, jai h stavljam prilično malo, i nešto krupije izrezane, a vi stavite kako i koliko volite.
Punite tegle pritiskajući paprike da ih stane što više. Na kraju pritisnite paprike drvenim štapićima ili plastičnim pritiskivačima.
Napunjene tegle polako zalijte tečnošću u kojoj ste barili paprike, a ako vam nedostaje tečnosti pripremite novu dozu. Ova mjera obično je sasvim dovoljna za 10 kg paprika.
U svaku teglu stavite još prstohvat soli,i dobro je zatvorite. Ako ste baš sumnjičavi možete prije zalivanja tegli, u tečnost u kojoj su se barile paprike dodati pola kesice konzervansa, ali za tim nema potrebe ako ste ispoštovali uslove za kvalitetnu zimnicu.
I na kraju obrišite tegle, provjerite da neka ne curi pa promjenite poklopac i zatrpajte tople tegle ćebetom da se lagano hlade dan-dva.
Ohlađene tegle složite na suvo, polumračno i hladno mjesto da čekaju zmu, mada jednu možete i odmah otvoriti, nahraniti radoznalost i uživati u savršeno neodoljivim i opasno vrelim barenim somborkama….
Preporučujemo:
Barene paprike |
Ajvar od pečenih paprika |
Minestrone ‘Top 10’ |
Punjene paprike |