Divni uštipci, priganice, hleb-krofne…ma kako god da ih zovete. Klinci im se uvijek obraduju, a i ja kad vidim kako su brzo nestale sa stola. Znale su naše bake šta valja, pa su uštipcima često počinjale dan, i pakovale ih u zavežljaje sa hranom za male čobane i đake pješake…
- 500g bijelog brašna (1750 kcal)
- 1 kesice kvasca (10g = 30 kcal)
- 1 kašičice soli
- Kašičica šećera (5g = 20 kcal)
- 0,3 l tople vode
- 2 kašike ulja (20 ml=180 kcal)
- 1 jaje (80 kcal)
- ulje za prženje 2-3 dcl
- Pola praška za pecivo
Ukupno: 2060 kcal (bez ulja za prženje)
Potrebno je prosijati 500 g bijelog brašna, pa staviti 1 kašičicu soli, 1 kašičicu šećera i 1 kesicu kvasca i trećinu kesice praška za pecivo, i sve dobro izmješati. To sve podmjesitisa 1 jajem, 3 dcl tople vode i 2 kašike ulja. Volim dodati jaje, a ponekad i mlijekom zamijenim vodu, mada je ovo u osnovi recept za domaći hljeb. Ranije su naše bake prilikom mješenja hljeba, odvajale dio tijesta i od njega pržile uštipke, da bi imale topli doručak i prije nego se hljeb ispeče. Ali ipak više volim kad ih pravim namjenski, pa dodam jaje i mlijeko, i obavezni prašak za pecivo. Zbog njega uštipci neće popiti ulje od pečenja.
Treba umjesiti tijesto koje je i dalje pomalo žitko, ali počinje da se odvaja od posude. Po potrebi dodati tople vode tokom mješenja.Umješeno tijesto poklopiti i ostaviti da nadolazi, dok se ne udupla, za šta je obično dovoljno 30-45min. Ima tu i jedan trik, tijesto se treba poklopiti, nikako ostaviti otkriveno ili pokriveno krpom. U tom slučaju tijesto bi se počelo sušiti na vrhu što bi kasnije pravilo nepotrebne grmuljice.
Kad tijesto nadodje kratko ga premijesiti varjačom i ostaviti 10 min, pa staviti ulje da se grije u malo dubljem tiganju. Kašikom umočenom u vrelo ulje vaditi loptice tijesta i spuštati u vrelo ulje, pri tome stišati malo kolo na nekih7/9 podioka- da nije baš prevrelo. Svaki uštipak okrenuti da se isprži sa svih strana pa ih skloniti na kuhinjski ubrus da se oslobode viška ulja.
Česti su uštipci na našem stolu, posebno u hladnim zimskim noćima, uz sir i slaninu i neizostavno domaće kiselo mlijeko…
Avgust, 2015… odmor na selu, na planini daleko od grada i prodavnica. Jutra počinju uštipcima i medom, a ni domaće slanine i sira ne fali… i naravno nove fotografije su tu da sačuvaju ovu divotu…
Preporučujemo:
Domaći hljeb |
Zetske priganice |
Mekike |
Roštilj pogačice |
Mmmmmm, ne znam ti reći koliko čega tačno ide, ali su mi odlične priganice koje mijesim sa jogurtom, bez vode. Hajde neka bude kilogram brašna, jogurta po potrebi, to se pod rukom osjeti – kad je tjesto dobro 😀 Prašak za pecivo, stavim i jedan kvasac, soli, jaje i to je to. Malo ostavim, ali baš kratko tijesto da odstoji, potom ga razvučem i isiječem na željene veličine priganica i još malo ostavim da stane. I pržim! Lako, brzo, a priganice kao duša, svaka šuplja 🙂
Damira,
Bude li to tijesto od vaših priganica onako malo tvrđe kad se umijesi, poput makovnjače? Zvuči mi primamljivo da ne moram da ih vadim kašikom već da mogu da se isijeku na stolu prvo 🙂
Molicu Vas lijepo , kada pisete ove recepte koji su inace jako dobro tj. ukusni
da ne koristite termine OTPRILIKE I OSJETI SE POD RUKOM .
Ja kao neko iz medicinske struke znam sta znaci senzibilitet tj. osjecaj a kod sviju je razlicit 🙂 , dodacu i ovo da sam amater u kuhinji i ove rijeci mi bas paraju usi to kazem i svojoj majci kad mi daje savjet kako nesto da napravim 🙂
Veliki pozdrav
Unaprijed zahvalan
Ivan
To Ivane, care!