Skupilo se društvo malo, spremao se sač. No sač treba čekati par sati, pa odlučismo nešto zameziti da ubijemo dokolicu i ne crknemo od gladi prije tople jagnjetine. A uz mezu i razgovor je dinamičniji, veseliji, raznovrsniji, pa kako meza otvara nove teme tako i razgovor otvara apetit… i tako bi mogli u nedogled…
Domaćica zapita hoće li i urmetin iznijeti na sto, da se nađe uz mezetluk, pravila ga to jutro. Začudih se kad čuh ime. Pomislih, kakvom će nas sad đakonijom počastiti, pa ostadoh zbunjena ponuđenim. Ok, kukuruza je na stolu al’ kad će taj urmetin da stigne. Kad, ne leži vraže, priča mi domaćica da se u njenom selu na sjeveru Crne Gore kukuruza kaže urmetin.
Iako prije nisam čula za tu riječ, kukuruzu sam i ranije probala, dakle ništa od novih ukusa. Ali urmetin / kukuruza kojom smo počašćeni bila je fenomenalna, prava đakonija i svakako da zaslužuje i priču i recept na blogu.
Poneko za ukusno jelo kaže ‘sto jezika govori.’, e pa ova kukuruza ponegdje zvana urmetin i sto jezika govori i sto imena ima, a ja evo naučih jedno od njih…
- 1 jaje
- 3 kašike ulja
- 10 kašika kukuruznog brašna
- 10 kašika pšeničnog brašna
- Ravna kašičica soli
- Ravna kašičica šećera
- Pola kašičice sode bikarbone
- 3 dcl vode
Recept koji sam dobila, pravi je domaćinski:
Umutiš jedno jaje, dodaš malo ulja i soli, i brašna pola-pola. Dodaš prašak ili sodu i vode pa zamijesiš da nije pregusto…
Urmetin sam prvom prilikom i sama spremala, i probala precizirati mjere i način pripreme, kako bih mogla sa vama cijelu ovu priču podijeliti.
Umutiti viljuškom jedno jaje, 3 kašike ulja i čašu mlake vode. Dodati so, šećer i sodu bikarbonu, a zatim sipati jedno i drugo brašno (kukuruzno i pšenično) i umutiti tijesto. Potrebno je da smjesa bude tečna, ali gušća od smjese za palačinke. Pa vjerovatno treba dodati još vode. Ja sam, kad sama isprobavala recept dodala još pola čaše.
Sipati smjesu u nauljen pleh i peći na 220 C oko 30 min. Kad je urmetin / kukuruza pečen, izvaditi ga iz rerne, ostaviti par minuta da odmori, pa izvaditi iz pleha da ne potpari. Zamotati ga u pamučnu krpu, i pustiti da se lagano hladi. Rezati na manje kriške ili kocke i servirati uz sir i domaće kobasice…
Preporučujemo:
Kukuruza |
Kuvani klasovi |
Hljebići |
Mađarski raštan |