Dođoh iz Bosne prije više od 20 godina, pa ipak tek prije godinu dana naučih da razvijam kore za pitu. I da se razumijemo da sam majstor , i nisam baš. Sigurno vas ima mnogo vještijih, ali da su mi pite loše , e vala nisu.
Možda mi treba malo više rutine i iskustva, ali sve se to svodi samo na brzinu pripreme, jer kore razvučem prozirno tanko, a pita bude ‘ko duša’…
Pa kako ja naučih i kako vi možete probati slijede upustva…Savršena ili ne, topla krompiruša sa domaćim korama je prosto neodoljiva.
Kore:
- 700 g brašna za pite i kolače (2450 kcal)
- Prstohvat soli
- 30 ml ulja (270 kcal)
- čaša tople vode
Fil:
- 1,2 kg krompira (960 kcal)
- 50 ml ulja (450 kcal)
- Glavica crnog luka (28 kcal)
- Začin
- So i biber
Preliv:
- 1dcl mlijeka (60 kcal)
- 1 kašika maslaca (oko 20g ~ 150 kcal)
Ukupno: 4368 kcal
Prosijati brašno, dodati so i ulje i polako dodavati toplu vodu i mijesiti rukom. Vodu dodavati dok se ne pokupite svo brašno i ne umijesite glatko tijesto. Tijesto počinjemo mijesiti u zdjeli, pa kad pokupimo svo brašno prebacimo ga na radnu površinu koju pomalo brašnjamo i dobro ga uzradimo.Tijesto treba da je mekano da prsti lagano upadaju u njega, ali ipak da se ne lijepi za radnu površinu.
Podijelite tijesto na šest loptica , premažete ih uljem i pokrijete prozirnom folijom. Treba tijesto da odmara barem pola sata, a to vrijeme koristimo za pripremu fila.
Krompir ogulite, izrendajte na krupnu rendu i blago posolite. Možete krompir i narezati na sitne kockice ili žilijen trakice, ako vam je lakše.
Crni luk nasjeckajte što sitnije, pa dodajte u krompir koji ste prethodno ocijedili od soka koji je pustio. Začinite začinom i biberom i dobro izmješajte.
Sad ide onaj škakljivi dio razvlačenja kora. Za početak je lakše razvlačiti manje kore, pa smo zato i pripremili šest loptica. Svaku lopticu na čistom pamučnom stoljnjaku kojeg vam nije žao ubrljati uljem prvo rastanjite oklagijom najviše što možete. Onda prebacite koru preko ruku (skinite prstenje da ne biste cijepali njime koru tokom razvlačenja) pa polako razvlačite kore krećući od centra ka krajevima.
Ako vam je ivica ostala predebela obavezno je otkinite, i onda nauljite koru i pospite šestinu fila. Ako je kora negdje pukla nije prevelika šteta, neće se primjetiti kad smotate pitu, tako nema mjesta panici. Fil ravnomjerno rasporedite po kori, pa zadižući stoljnjak zarolajte pitu i prebacite je u podmazan pleh.
Na isti način pripremite i preostale kore, a ovo je mjera za dva pleha.
Krompirušu treba peći na 200C , oko 40 min, tj dok lijepo ne porumeni. Ipak provjerite da li je krompir pečen, posebno ako ste ga rezali umjesto rendali i po potrebi produžite pečenje, a ako se bojite da će pita izgorjeti, pokrijte je folijom.
Prokuvajte mlijeko i puter pa vrelim zalijte vrelu pitu, pokrijte čistom krpom i ostavite 10-15 min da se prohladi toliko da je možete jesti, ali da je i dalje topla.
Ja sam imala priliku spremati krompirušu ispod sača, a to je tek pravo zadovoljstvo. Tanke domaće kore, omiljen fil i miris drva čine neopisivo dobru kombinaciju. Bilo je to zadovoljstvo koje se pamti.
Ko zna kad ću opet peći pitu ispod sača, ali krompirušu sa domaćim korama u rerni hoću ubrzo, to je više nego sigurno…
Preporučujemo:
Krompiruša |
Tikvenjača |
Pita savijača od koprive |
Gibanica |