U poznu jesen i dugo kroz zimu bakina soba je znala mirisati na dunje. Dunje sa ormara. Ali nisu samo one davale taj čarobni miris hladnoj sobi u kojoj bi vikendom spavali pod debelim pernatim jorganima i slušali bakine beskrajne priče kako se nekada davno, početkom vijeka ( sad već prošlog ) između ratova živjelo u Banatu. Kako se danima spremala zimnica i najljepši džemovi na svijetu. Kako su i kod njene majke mirisale dunje sa ormara, ali i neobična poslastica na koju su djeca posebno kidisala… čarobni kitkez, sir od dunja…
Uvijek mi je to ime bilo čudno, ali slatki zalogaji su bili tako neododljivi da bih brzo zanemarila tu meni neobičnu riječ i prepuštala se nježnom zadovoljstvu slatkih kockica. I onako smo bili naviknuti na mnoge čudne riječi,bakine mađarske, nama teške za izgovorit koje bi ona ponekad ubacivala u svakodnevni govor…
Davno sam stigla u Crnu Goru, i bakina kuhinja ostala je samo uspomena. Mnoge delicije koje nam je majstorski pripremala bile su sasvim nepoznate i zapanjujuće ovdje u Crnoj Gori. No poneka delicija bivala je i prepoznata, možda ne baš pod bakinim imenom, ali prepoznata. Tako na primjer, najdivniji sir, sir od dunja, bakin čudesni kitnkez ovdje na Primorju pod uticajem Italije nazivaju kontonjada, pa neka se onda i ova priča baš tako i zove…
- 2 kg dunja
- 500 g šećera
- 500 g oraha
- 1 limun
Dunje dobro oprati i očistiti suvom krpom da bi se uklonile sve dlačice. Po osnovnom receptu nije potreno guliti dunje, no ja sam bila vrijedna i ogulila ih. Kasnije se pokazalo da to nije najmudrija odluka. Naime, moja kontonjada nije dobila onu divnu crvenkastu boju bakinog nadaleko čuvenog kitnkeza. Googl kaže da je greška u guljenju, odnosno, da upravo kora daje tu čarobnu boju. Probat ću sljedeći put pa vam javljam. Kako god, dunje treba narezati na komade, poprskati sokom limuna da ne bi oksidirale i potamnile, pa preliti vodom da ogreznu i kuvati na srednje jakoj vatri 15-20 minuta , tačnije dok ne omekšaju. Tad treba odliti svu tečnost, a dunje ispasirati. Nekada su se mljele mlinom, a sad je najlakše ukašiti ih štapnim blenderom.
Staviti šećer i sok dobijen kuvanjem dunja tek da šećer ogrezne, i kuvati 15 minuta da bi se dobio lijepi šerbet, pa u njega dodati kašu od dunja. Kuvati na tihoj vatri uz povremeno miješanje, pa skoro i sat vremena, dok se kaša ne ugusti i ne počne ostajati jasan trag za varjačom kad prođete po dnu šerpe. Ovo će biti i brže i lakše ako imate široku a plitku šerpu.
Pred kraj kuvanja dodati ručno sjeckane orahe i kuvati zajedno još 10ak minuta. Po želji možete prilikom kuvanja dodati, vanil štpić, cimet ili karanfilić, a možete i ostaviti da kontonjada ima jedinstveni ukus dunja.
Obično se kontonjada tj. kitnkez izliva u nauljen kalup za srneća leđa, ali sad kad već imamo divne silikonske kalupe ja sam se sa njima poigrla i pripremila mnoštvo lijepih zalogaja…
Kontonjada treba da stoji u kalupu par dana na hladnom i suvom mjestu da se dodatno prosuši i stegne, a onda je možete rezati na kriške i po želji uvaljati u šećer, kokos, ili krupno sjeckane orahe…
Ovako pripremljena može dugo da stoji što je u prošlosti i bio osnovni razlog pripreme ove poslastice u većim količinama koja je znala tako divna i mirisna i pored svih dječijih vragolasti kidisanja dočekati i Božić.
Ovo je moja prva kontonjada, moj prvi kitnkez, a sigurno će ih biti još. Uostalom, sezona dunja tek počinje. I iskrena da budem, mislila sam da je mnogo veća dusa i posao pa mi nije nam padalo da isprobavam. No onomad, kad je Gaga-srce objavila svoj divni kitnkez i na sav glas rekla da nije strašno, pomislih, mogla bih se i ja usuditi…
Iako sam spremala romantične malene zalogaje, par njih sam mome dragom pripremila u njemu omiljenom kalupu, ludorija jeste no svaka ljubav počiva na sitnim detaljima, malim pažnjama i ludorijama…
Kristina domaćica sa bloga Domaćiza za vas zadala je dunje za oktobrsku temu blogerske igrice Ajme koliko nas je, pa ćete i ovaj recept naći u zbici recepata koju blosfera sprema…
Preporučujemo:
Slatko od dunja |
Kompot od dunja |
Džem od dunja |
Marmelada i sok od dunja |