Nedavno sam imala poseban zadatak , napraviti ručak koji će biti blagi, mekan, sočan i spreman u 11 h. Ručak sam spremala za prabaku i pradeku, koji ni jedan rođendan svojih praunuka ne propuštaju.
Ugostiti ih, i gledati kako uživaju družeći se u poznim godinama sa svojim pranasljednicima neopisivo je zadovoljstvo…mada se uhvatih u tužnoj pomisli da ovako nešto ja najvjerovatnije neću doživjeti…
Odlučila sam blago izmijeniti recept za fefer šnicle, kako bi bile još mekše, a ja imala što manje posla oko njih, ne bih li u međuvremenu spremila još ponešto…
- 1 kg junećih šnicli (1550 kcal)
- 100 g brašna (350 kcal)
- 150 ml ulja (600 kcal)
- 3-4 kašičice senfa (oko 20g – 150 kcal)
- 2-3 lista lovora
- 5-6 češnjića bijelog luka
- So, biber
- 150 ml neutralne pavlake (30% mm – 443 kcal, možete upotrijebiti i onu sa 10% mm, manje je kalorična)
- 3 dcl mlijeka (195 kcal)
Ukupno: 3288 kcal
Noć ranije sam komad junećeg buta izrezala u šnicle 1 cm debljine i izlupala ih. Svaku posebno sam posolila, tanko namazala senfom, pa ostavila u zdjeli, pri čemu sam sve nalila slatkim mlijekom. Šnicle su prenoćile u mlijeku i frižideru, usljed čega su kasnije bile nevjerovtno mekane. Ujutro, dok su klinci još spavali, jednostavno sam svaku šniclu uvaljala u brašno i pržila na vrelom ulju, kratko sa jedne i druge strane koliko da se uhvati korica.
Kad bi šnicle porumenile s obje strane sklanjala bih ih iz tiganja na čist tanjir, i na kraju u isto ono ulje sa ostacima nagorjelih šnicli dodala sam sitno sjeckani bijeli luk, biber i list lovora, kašičicu dvije brašna, taman ostatak onog u koje sam valjala šnicle, i čašu vode. Sve se uz malo mješanja pretvorilo u lijepi sos.
U vatrostalnu posudu sam redala šnicle, pa ih prelila sosom, pa opet šnicle i sos i tako dok nisam sve potrošila. Zdjelu sam protresla i stavila na 2h u rernu ugrijanu na 200C.
Šnicle su postale vrlo mekane, a kako nisu pretanko rezane, ostale su ucijelo, sos se mao više zgusnuo od očekivanog, tako da sam na kraju kad sam izvadila šnicle iz rerna, dosula neutralnu pavlaku, lagano promješala i ostavila ih da se prohlade.
I tako ja sam imala dovoljno vremena za pripremanje čorbe, pire-a i dinstanog graška, koji su savršeno pasali uz divne juneće šnicle u blagom, kremastom sosu punom fenomenalnih aroma…
Mi smo uživali u ručku i druženju, i naravno poklonima…
Preporučujemo:
Fefer šnicle |
Milano šnicle |
Juneće šnicle u gulašu |
Lovačke šnicle |
Recept je super, ja sam ga samo malo promijenila, umjesto pavlake (vrhnja) sam stavila bijelo vino i ispalo je izvrsno. Sve ostalo sam radila baš kako je navedeno u receptu.
Hvala Jasna na isprobavanju. Drago mi je da ti se dopao recept. I vino sigurno odlično paše uz šnicle, pa vjerujem da ste uživali 🙂
Znaci odlican rucak spremala ih za rucak i lijepo se najeli! Hvala
Ps polako pocinjem da spremam sve od vas bez pitanja ukucana sta cu sjutra za rucak i ostajanja bez odgovora
Hvala draga Svetlana, lijepo je cuti da nam se ukusi slazu. Bice jos lijepih recepata u godini koja je pred nama 🙂