Odavno nisam ništa pisala… Prodje i mjesec, a eto i godina. Ali nisam vas zaboravila. Samo sam se malo odmarala, družila i uživala u hrani. Naravno i slikala sam mnogo toga, i sad ću , nadam se, izaći iz tog lijenog perioda i početi da pišem.
2015 se završila, i neka je. Nije bila baš sjajna, ali opraštam joj – ispala je bolja nego što je na početku obećavala.
Dani prolaze i trudim se sjećati ih se sa zadovoljstvom, pamtiti samo lijepe trenutke, i sa osmijehom ići dalje. Nove godine su pred nama, a njima trebamo dati šansu. S godinama se i mi mijenjamo, i neka ovo bude priča o promjenama, napredovanju i sazrijevanju.
Mi smo u ovoj uveli još jedno jelo u naš redovni jelovnik. Lovačke šnicle. Do prije par mjeseci klinci bi se bunili, zbunjeni preplitanjem aroma, bogatim ukusom koje vino i senf daju mesu, pa još sve uz dosta bijelog luka i lovora. Bilo je to izgleda previše različitih aroma za malena nježna nepca. Ali momci rastu i počinju uživati i u jelima prepunim ukusa, a ja sam ponosna – još jedna kulinarska objeda je ostvarena – opet su još punih usta zaključili da lovačke šnicle moramo praviti ponovo…
- 700 g junećih šnicli
- 50 g brašna
- 30 ml ulja
- 100 ml bijelog vina
- 1-2 kašičice senfa
- list lovora
- 3-4 češnjića bijelog luka
- So, biber
Juneće šnicle treba izlupati i blago posoliti. Svaku uvaljati u brašno i kratko pržiti na dobro zagrijanom ulju. Bitno je da porumene, ali nije potrebno da su potpuno ispržene. Kad su šnicle porumenile, skloniti ih iz tiganja pa u njega dodati sitno sjeckani bijeli luk i propržiti. Preliti sa 2 kašičice brašna pomiješane sa senfom i razmućenom u bijelom vinu. Smanjiti temperature na minimum, i miješajući na tihoj vatri formirati sos.
Po ukusu dosoliti i pobiberiti obilato, krupno mljevenim biberom. Vratiti šnicle u pripremljeni sos, pa dodati vode tako da šnicle ogreznu u sosu i dva lista lovora.Poklopiti i dinstati na tihoj vatri oko 30-40 minuta.
Po potrebi dodavati vode, vrijeme dinstanja nije konačno već je potrebno provjeriti viljuškom da li su šnicle omekšale i daju li se lako presijeći. Naravno ako volite intenzivniji ukus vina možete umjesto vode , vinom podlivati šnicle. Ipak sačuvajte koju čašu vina, lijepo će ići kasnije uz gotov ručak, a s njim će i raspoloženje porasti, i vesele priče vragolasto poteći.
Nama lovačke šnicle najbolje pašu uz pire-krompir, posute svježim peršunom, a kao dekoraciju jednostavno sam dodala i par kolutića barene šargarepe.
Lovačke šnicle namjerno sam izabrala za prvi recept u ovoj godini, neka simbolično predstalja lov na pozitivna iskustva, lijepe dane i trenutke od kojih ćemo graditi drage nam uspomene.
Preporučujemo:
Fefer šnicle |
Juneće šnicle u gulašu |
Juneće šnicle iz rerne |
Lovački gulaš |
divne šnicle,sočne,pravila sam po receptu i svaka čast!
Hvala, divno je čuti da vam se dopadaju. Nadam se da ćete isprobati još ponešto 🙂