Ima dana kad nas stignu problemi, nervoze, neke čudne priče i neočekivanja… Ima dana kada pomislite kako bi bilo dobro da se nisu ni desila ili da ste ih jednostavno prespavali… No, od takvih dana se pobjeći ne može, ne može čeljade iz svoje kože iskočiti, pa ostaneš tu gdje si i živiš svoju muku čekajući da se zvjezde dovedu u neku novu konstalaciju i osmijeh vam vrate na lice…
Tad ne preostaje ništa drugo do zasukati rukave i potruditi se da rastjeraš sivilo i bedak u koje upadaš, promijeniš boje, zvukove, teme i misli što se vrzmaju po glavi, pa tek kad razbistriš glavu i smiriš povrijeđeno srce, možeš praviti planove i smišljati buduće korake…Najbolje po tebe, korake koji vode ka željenom cilju, oslobođene od gnjeva i želje za osvetom, odboluješ svoju muku i kreneš dalje, ostavljajući vremenu i vasioni da se pobrine da sve negativno, tužno i zlo lagano ispari i nestane, ostavljajući samo maleni ožiljak na duši, kao onaj posle operacije koji kasnije s osmjehom pogledaš i pomisliš kakvu si muku prebrodio, tegobu koja te je spotakla, ali i ojačala i učinila borcem i pobjednikom, jer svaki ožiljak koji nosimo samo je dokaz bitke koju smo preživjeli a time i pobijedili…
Kad želim da skrenem misli, da neke druge boje ubacim u glavu, da otjeram gorčinu iz grla, zaronim u svijet meni dalekih i nepoznatih jela, neobičnih boja, aroma i struktura… tad čitam putopise, recepte,avanture, i pokušavam zamisliti sebe na dalekim destinacijama, u drugim kulturama kako uživam u neobičnim zalogajima, daleka, bezvremenska, oslobođena svih briga…
Sa jednog tako zavišljenog putovanja donosim vam humus, namaz od leblebija jedno od najpoznatijih jela orijenta…
- 250 g svježih leblebija
- 2 češnja bijelog luka
- 1-2 kašike tahinia
- Sok jednog limuna
- So
- Biber
- Tucana crvena paprika
- Korijander i kurkuma (pola kašičice)
- 4 kašike maslinovog ulja
Svježe leblebije treba oprati pa ostaviti u hladnoj vodi da prenoće, kao pasulj kad potopite. Sutradan ih isprati,sipati novu vodu, blago posoliti i kuvati 1-2 sata dok ne omekšaju. U ekspres loncu može to i brže, no kako sam ih ja kuvala po prvi put bilo mi je draže kontrolisati ih i probati s vremena na vrijeme.
Kuvane leblebije ocijediti, ali sačuvati tečnost u kojoj su kuvane i prohladiti.
Pripremiti začine, so, biber, crvenu papriku, i neizostavni bijeli luk i limun. Obavezan sastav humusa je i tahini, odnosno susam pasta, koju se sad već može kupiti u skoro svim većim marketima, kao i prodavnicama zdrave hrane. Dalje su već nadogradnje, a ja sam dodala malčice pomješanog korijandera i kurkume, sve zajedno pola kašičice…
Leblebije sipati u blender, dodati par kašika vode u kojoj su kuvane i suve začine, pa dobro usitniti.
Dodati zatim tahini, bijeli luk i limunov sok, i blendati dok se ne dobije mesa poput paštete. Provjeriti ukuse i po potrebi ih korigovati i sebi prilagoditi, a pred kraj blendanja dodati 3 kašike maslinovog ulja.
Pripremljeni humus, presuti u pogodnu zdjelu, posuti tucanom paprikom , ukrasiti sa par zrna leblebija i blago zaliti maslinovim uljem…Humus može u poklopljenoj zdjeli stajati i nedjelju dana u frižideru, no meni se čini da će naš mnogo brže nestati, i da nećemo moći provjeriti rok upotrebe. Možda neki drugi put…
Servirati humus rashlađen uz topla peciva, svježe povrće ili grilovano meso, ma uz sve se slaže… mi smo ga probali uz tikvice i piletinu sa roštilja, i zadovoljno klimnuli glavom, potvrđujući da humus ulazi u redovni repertoar naše kuhinje…
Preporučujemo:
Salata od žućenice i leblebija |
Ukiseljena šargarepa |
Panna cotta sa prelivom od breskve i maline |
Zelena čorba |