Da li znate šta je žućenica?
Ja sam dugo misila da je to maslačak. List im je sličan a zbog naziva nisam ni slutila da joj cvijet nije žut već da je divne plave boje.
Kako sam samo pogriješila. Žućenica pripada porodici radiča i ima mnogo naziva: divlja cikorija, gorko zelje, konjska žućenica, radič, talijanska salata …Blijedo zelena je najpoznatija kao radič, a intenzivno zelena ili crvena poznatija je kao cikorija…
Ipak, svaka vrsta ima gorak ukus, a listove možemo jesti svježe ili termički obrađene. Korijen se ponekad koristi kao dodatak bijeloj kafi ili kao zamjena za kafu. Žućenica je bogata vitaminom C i provitaminom A, a u tragovima sadrži i vitamine B1 i B2, K. Takođe sadrži i minerale kalijum, natrijum, kalcijum, fosfor i gvožđe… a korijen cikorije sadrži inulin koji je poznat kao probiotik. Konzumiranje žućenice ubrzava i olakšava izbacivane nagomilanih otrova iz tijela, i reguliše probavu…
Žućenica je veoma cijenjena na crnogorskom primorju, pa se tako i svake godine u Tivtu održava Festival žućenice, gdje se spremaju mnogi stari recepti u kojima je glavna uloga data baš žućenici..Bude tu divnih jela, ali i tradicionalnih pjesmi i igara pa je tivatski festival divna ljetnja proslava ove prelijepe samonikle biljke…
Našla sam i par slika žućenice na internetu, tek da vidimo kako ona zaista izgleda, i kako lijepi cvijet ima… i da se prisjetimo da smo je gledali na zelenim poljima ni ne sluteći kako je zdrava i ukusna, ni da bi mogla postati dio naše trpeze…
Salata od žućenice je jedan od jednostavnijih recepata, gdje se žućenica koristi svježa, a može se kombinovati i sa drugim biljkama, često joj se dodaju kuvana jaja i krompir, no ja sam se danas odlučila za leblebije…
- 150 g žućenice
- 100 g zelene salate
- 30 g rukole
- 100 g pera mladog luka
- 4 jaja
- 50 g leblebija
- So
- 1 limun
- 30 ml maslinovog ulja
Leblebije je potrebno prethodno skuvati. One se ostave preko noći u vodi da nabubre, pa se sutradan kuvaju oko sat vremena da omekšaju i nadođu. Slično kao i pasulj. Ja sam imala već spremljene leblebije pa sam ih jednostavno dodala u salatu. Takođe čitam po internetu da se često koriste konzervirane lebebije, no ja ih nikad nisam vidjela u radnjama, ali bi mi svakako dobro došle. Ako nemate leblebije ili nemate vremena za pripremiti ih, slobodno ih zamijenite barenim krompirom ili kukuruzom šećercem…
Jaja takođe treba obariti, a ja ih uvijek pripremam po ovom receptu, i tad su mi i lijepo tvrdo barena, ali ne i prekuvana i bez zelenih ivica…
Žućenicu, salatu i rukoli treba oprati i nasjeći na trake, blago posoliti i pomješati. Mladi luk takođe oprati i pera mu narezati na 2-3 cm žine. Ja sam koristila samo pera, no po želji možete iskoristiti i bijeli dio luka. Stavila sam pera sa 5-6 struka mladog luka, ustvari cijela se salata sprema na principu malo ovog malo onog, ne vagaju se sastojci, ja sam se to samo potrudila da vam kroz mjere pokažem odnose namirnica koje sam koristila, a vi ih slobodno sebi prilagodite. Ako želite blaži ukus, možete povećati udio zelene salate, a ako baš želite tijelo obradovati zdravom žućenicom i ne smeta vam njena gorčina (meni se dopada) onda možete samo nju koristiti bez dodataka salate.
Jaja ogulite i narežite na krupnije komade, pa ih zajedno sa leblebijama dodajte u salatu. Limun iscijedite, pa sokom začinite salatu i za kraj je prelijte maslinovim uljem.
Lagano promješajte, da se sokovi ravnomjerno rasporede, ali da se jaja ne raspadnu u potpunosti , pa uživajte u darovima prirode, koje smo na žalost dobrim dijelom i zaboravili, no zahvaljujući ranije predanjima a sada sve prisutnijim informacijama na internetu, ipak im se polako i vraćamo…
Preporučujemo:
Žućenica na krompiru |
Kajgana sa mladim lukom |
Salata od rotkvica i mladog luka |
Zelena Neven salata |