- Kuvaj za me - http://www.kuvajza.me -

Čobanac iz kotlića

Čobanac [1]Čobanac iz kotlića  jelo je koje moji klinci posebno vole, i opisuju na jedinstven način:

Mama kad ćeš da ponovo da kuvaš kao vještica?

Ništa ne miriše tako čarobno, kao čobanac. Pa kad se još dobro društvo skupi oko vatre uz kotlić koji veselo brboće, uz britke dosjetke i poneku čašicu apetit raste. Jedva da se može sačekati da čobanac bude gotov, i skoro uvijek poneko mora malo da proba direktno iz kotlića, da potvrdi da je sve u najboljem redu, jer pusti đavla, tako su nekad vještice kuvale svoje čarobne napitke…

Čobanac [2]

Potrebno:

Ipak šalu na stranu, nije riječ o vještičjem loncu, ali o čarobnom sigurno jeste:

Ukupno: 6960 kcal, vojsku da nahraniš možeš…

Čobanac [3]Potrebno su tri vrste mesa, svinjetina junetina i treće bi bilo najbolje da je neka divljač ili jagnjetina, mada ja zbog klinaca uglavnom stavljam piletinu. Meso biram krtinu, bez kostiju i režem ga na manje kocke, poput zalogaja. Svo povrće izrežem, mada ne baš presitno i pomiješam sa mesom, sve prelijem uljem dodam mljevenu papriku i so, jer kad je puno lijepog povrća, nema potrebe za modernim začinima.

Čobanac [4]

Obično ostavim ovako pripremljeno  par sati da se ‘marinira’, i tek onda na vatru, ali baš vatru, pa da se krčka. Još nešto, ako volite ljuto, a čobanac treba da je ljut, stavite i feferone i ljutu tucanu papriku, ali ako imate klince zbog kojih izbjegavate začinjena jela, spremite čobanac i bez njih. Uvijek ih možete u tanjir sitno nasjeckati pa sipati čobanac preko, i tako su svi zadovoljni. I vuk sit i ovce na broju…

Čobanac [5]

Ovaj čobanac bio je poseban. Spreman na selu, sa puno povrća tek izvađenog iz bašče. Povrće domaće, jedro, neprskano, k’o jabuku da ga jedeš…Voda s izvora led ledena, domaća šljiva za vrijedne kazandžije, jabuke i šljive direktno s grane, mogu se jest i neoprane…Kucanje djetlića, i dašak vjetra , meket jarića dio su ambijenta, u kojem samo možete da uživate i naravno ogladniti, k’o na planini…

Čobanac [6]

Čobanac [7]

Meso i povrće trebaju da se na tihoj vatri krčkaju barem dva sata, bez mnogo vode, što će rezultirati time da se povrće dobrim dijelo raskaši i pretvori u homogenu masu, pa bude skoro neprimjetno. Ovo posebno volim iz razloga što klinci onda ne dosađuju komentarima, a što si mi sipala papriku, ne volim šargarepu i slično.

Čobanac [8]Kad je meso mekano, a povrće raskuvano, dodajemo krompir izrezan na sitne kockice, i vode da sve ogrezne, slijedi kontrola slanosti i ljutine, po potrebi korekcija, pa se sve kuva još 30-45 min da se i krompir malo raskuva.

To je taman dovoljno vremena za pripremu salata, postavljenje stola, odvajanje veselog društva od vatre, dozivanje djece da dođu iz igre i pranje ruku…Kad sklonite kotlić s vatre ostavite ga 15 min da se smiri i da se temperatura jela spusti na pristojno toplu,a  kako je kotlić ćađav  obratite pažnju na moguće prljanje, mada uvijek možete presutu čobanac u čisti lonac, iako se time nekako izgubi draž kuvanja u kotliću i na vatri.

Čobanac [9]

E sad vi procijenite koliko je dobro, da li se posle jela osjećate začarano , da li i na vas djeluje ova magija…da li je u pitanju vještičji ili čarobnjakov kazan, da li se i vama kroz glavu vrzmaju note:

Čobanac [10]

U kuhinji si
k’o nasred plesnog podija.
Ladice tvoje
sve pune su mirodija.
Ljuske od zmaja,
sto ljutih trava, zmijski rep,
i šišmiševih tucanih krila, prepun džep…

Preporučujemo:

Krompir na pola [11]
Krompir na pola [11]
Bečka šnicla [12]
Bečka šnicla [12]
Grašak [13]
Grašak [13]
Paelja [14]
Paelja [14]