Cijelo ljeto smo uživali u rumenim rajskim plodovima. Jesen stiže, i paradajz više nije ni rumen ni ukusan kao ranije. Ipak naša ljubav neće prestati, jer pravo je vrijeme da se pripremi kiseli zeleni paradajz. Jedini problem koji imamo sa njim je što ga ne može puno stati u teglu, da budem jasna – u teglu stane mnogo manje no što ga možemo pojesti.
Preliv:
- 1 l alkoholnog sirćeta
- 2 l vode
- 5 kašika šećera (280 kcal)
- 5 kašika soli
- pola vinobrana
Ukupno: 700 kcal
Paradajz operem , provjerim da li je savršeno zdrav, i da nije rumen,jer ako krene da crveni, postoji mogućnost da se kasnije kvari. Svaki na vrhu (sa strane peteljke) zarežem unakrst na četvrtine, otprilike do polovine pa u dobijeni otvor sipam so, šakačke, što bi se reklo.
Takvo pripremljene sa otvorima nagore slažem u tegle, pri čemu biram one debeljuškeste tegle sa većim otvorom, i ostavim ih da prenoće. Do sutra će i sam paradajz pustiti 3-4 prsta soka .
Sutra dan stavim da prokuvaju voda i sirće sa po 5 kašika šećera i soli , pa kad se ohladi dodam vinobran. Ovime prelivom napunim tegle, i dobro ih zatvorim.
Obično s mukom čekamo 10 dana pa da otvorimo jednu da je probamo, a ja obično jednu i sakrijem kako bi joj se obradovali u kasno proljeće…i tako naša ljubav prezimi i opstane do novog ljeta i rumenih paradajiza…
Preporučujemo:
Kiseli krastavci![]() |
Barene paprike![]() |
Paradajz čorba![]() |
Ukiseljena šargarepa![]() |
Zeleni paradajz obožavamo i pravimo ga na svaki mogući način.
I mi ga volimo, mada ga pripremamo samo kiselog…