Italijanski hljeb, poznatiji kao fokača (Focaccia) služi se za doručak, kao užina, čak se nerijetko služi i na misama i drugim vjerskim obredima.
U osnovi to je tanki hljeb, premazan obiljem maslinovog ulja i posut raznim začinima i biljkama. Bazični recept je tijesto zaliveno uljem i posuto solju, ali česti su dodaci i crnog i bijelog luka, ruzmarina, bosiljka, maslina, paradajiza, pa i sireva…
Kombinacija je mnogo. Fokača se spremala još u antičkoj Grčkoj, potom u Rimu, pa nije ni čudo što je do danas doživjela nebrojeno mnogo varijacija.
A kako je ukusna i fina, ponajviše govori to da je preživjela godine, vjekove, milenijume, i da nije postala ni obična, ni dosadna, ni zaboravljena…
- 300 g mekog brašna (1050 kcal)
- 100 g integralnog brašna (318 kcal)
- 100 g ošrtog brašna (363 kcal)
- 1 kašičica soli
- 1 kašičica šećera (20 kcal)
- 1 kesica kvasca
- 4 kašike maslinovog ulja (540 kcal)
- 300-350 ml tople vode
I još:
- 10-ak maslina (oko 50 kcal)
- 3-4 šeri paradajza (zanemarljivo)
- 50 ml maslinovog ulja (450 kcal)
- Prstohvat morske krupne soli
- Prstohvat krupno mljevenog bibera
- Grančica ruzmarina
Ukupno: 2791 kcal
Prosijte i promješajte sve tri vrste brašna. Dodajte so, šećer i kvasac, kao i maslinovo ulje.
Podmjesite tijesto mlakom vodom. Vodu dodajite postepeno, potrebno je da dobijete tijesto nešto mekše strukture, koje tek počinje da se odvaja od vangle.
Ostavite pokriveno tijesto na toplom da nakvasa, pa kad se udvostruči, izručite ga na pobrašnjanu podlogu i dodatno premjesite rukama.Vjerovatno će se tijesto lijepiti pomalo, jer je nešto rjeđe od onih koja spremamo za štrudle i kiflice.
Pleh ili pospite sa mnogo brašna, ili ga pokrijte pek papirom. Nauljite ruke i premažite tijesto pa ga prebacite u pleh i razvucite rukama, da bude debelo otprilike 2 centimetra.
Ostavite ga da nadolazi ponovo, i uključite rernu.
Nakon 15-20 minuta, kad se rerna ugrije na 250 C, fokaču premazati obilno maslinovim uljem, posuti krupnom solju i mljevenim biberom, pa mjestimično utisnuti masline i paradajz. Posuti je još svježim iglicama ruzmarina i staviti u rernu koju treba stišati na 220 C, i peći 15-20 min.
Fokača, će narasti nešto viša nego što je tijesto za picu, a biće rastresitija i sočnija zbog velike količine maslinovog ulja.
Služite je toplu, kidajući parčad rukama…
Ja sam spremala duplu mjeru. Nadošlo tijesto sam podijelila na tri dijela, i jednu fokaču odmah ispekla. Preostale dvije trećine sam razvaljala i zamrzla.
Danas sam izvadila jednu fokaču iz zamrzivača ostavila je sat i po da se odmrzava pa je ispekla. I ona je super ispala. Čak je i mekša i vazdušastija, vjerovatno zbog dugog i polaganog otapanja, dok je kvasac u potaji radio svoj dio posla….
Preporučujemo:
Heljdin hljeb |
Prženice |
Ljubičasta riblja salata |
Romantična zakuska za dvoje |